MOTOSİKLET TARZLARI

slider-01

Motosikletlerin kullanım tarzı ve amacı ile ilgili olarak birkaç çeşidi bulunmaktadır. Touring, enduro, scooter, racing, chopper/cruiser, commuter ve cross şeklinde sıralanabilir. Ülkemizde hemen her çeşit motosiklet ithal edilip satılmakta ve kullanılmaktadır. Şimdi motosiklet çeşitlerine ve kullanım amaçlarına bir göz atalım.
TOURING
Touring motosikletler genel olarak basit yapılı motosikletlerdir. Grenaları yoktur, yolce ve bagaj taşıma konusunda oldukça esnek imkanlar sunmaktadır. Touring motosikletler ile uzun mesafeli yolculuklarda hiç bir yorgunluk problemi yaşanmaz. Grena olmadığı için basit yapılı oldukları için bakım maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu motosikletlerin 250 cc. den 1400 cc. ye kadar değişik motor hacminde ve gücünde modelleri mevcuttur.
SCOOTER
Scooter tarzı motosikletlerin genel amacı, şehir içi ulaşım çözümüne pratik ve ekonomik şekilde destek olmaktır. Tekerlerinin küçük olması sebebi ile yoldaki pürüzlerden oldukça etkilenmekte ve bozuk yolda rahatsızlık vermektedir. Buna karşı scooterlarda vites olmayışı kullanım açısından büyük kolaylık sağlamakta, ayrıca bacaklar motorun gövdesinin içinde kaldığı için sivil kıyafetle işe gidip gelirken çok rahat kullanılabilmektedir. İçinde bulunduğumuz zamanda “maxi-Scooter” adı verilen, büyük hacimli, kuvvetli ve büyük tekerlekli lüks scooterlar üretilmektedir. Bu araçlar asfaltta ve uzun mesafeli yolculuklarda oldukça keyif vericidir.
RACING
Adından da anlaşıldığı üzere (racing) yani yarış amaçlı üretilmiş motosiklet türüdür. Bu motosikletlerin motorlarını uysallaştırıp, far, sinyal, korna gibi ekipmanlar ekleyerek şehir trafiğine çıkabilecek hale getirilmiş versiyonları piyasada satılmaktadır.Racing motosiklet yolcu ve bagaj taşımaya, ayrıca motosiklet kullanmaya başlayacak olan birisine, hem de altı alçak olduğundan şehir içi kullanımına uygun değildir. Bu motosikletleri kullanmak isteyen kişilerin, güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için başka tür motosikletler ile en az 10000 km yapmış olmaları tavsiye edilir. Çünkü racing motosikletler kesinlikle en ufak hataları bile affetmezler.
CHOPPER / CRUISER
Cruiser tarzı motosikletler, klasik görünümlü, bol nikelajlı olup, genelde çift silindirli ve yüksek torklu motorlar ile donatılmışlardır. Bu motoiskletlerin iki tekerlek arası açıklığı, ön çatalın açısı fazla olduğu için kullanımı diğer motosikletlere göre biraz daha zordur. Ayrıca çok fazla krom nikelaj ve metal aksam bulunduğundan ağırlıkları aynı hacimdeki enduro veya turing bir motorsiklete göre %40 oranında daha fazladır. Bu sebeple Cruiser tarzı motosikletler de motosiklete yeni binecek bir insan için uygun motor değillerdir. Genel olarak Türk insanının “ayağım yere bassın” gibi bir düşüncesi olmakta ama mantıklı değildir. Ayrıca nikelaj dışarıdan çok güzel görünmekte fakat bakımı çok zordur.
ENDURO ve MOTOCROSS
Enduro motosikletler her türlü kullanım koşulunda sürücüsünü ve yolcusunu rahat ettirmek için tasarlanmışlardır. Enduro motosikletler ile şehir içi, şehir dışı ve dağ yollarında yolculu ve yüklü olarak sorunsuz ve keyifli uzun mesafeli yolculuklar yapmak mümkündür. Türkiye için en uygun motosiklet tipi endurolardır. Enduro motorların bakımları kolay, bakım maliyetleri düşük, ilk alım maliyetleri de düşüktür. Enduroların 125 cc den 1200 cc ye kadar değişik model, güç ve ağırlıkta çeşidi bulunmaktadır.